Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 4 Slideshow Image 5 Slideshow Image 6


PŘEHLED AKCÍ
a
Nová akce
Nová akce

Lázně

Spa & Wellness Konopiště nabízí široké spektrum ozdravných procedur, které pomáhají při nejrůznějších druzích onemocněních. Informace ke zdravotním problémům, se kterými Vám můžeme v našem centru pomoci, naleznete níže. Rádi u nás přivítáme nejen dospělé, ale i děti.
V rámci našeho hotelu nabízíme také ozdravné pobyty s výhodnými balíčky procedur. Více informcí naleznete zde.   

Dospělí Děti
Kardiorespirační onemocnění Imunorespirační onemocnění
Onemocnění kůže Onemocnění kůže
Bolesti  
Křeče a otoky  


Děti:

Onemocnění dýchacího ústrojí a imunitního systému - imunodeficit
Je Vaše dítě často nemocné? Trpí opakovanými záněty (katary) horních cest dýchacích, chronickou rýmou anebo bronchiálním astma? Pro tyto obtíže je vhodná pravidelná inhalace minerální vody, která zvlhčuje sliznice dýchacích cest, stimuluje mukolytickou funkci epitelu dýchacích cest a tím usnadňuje vykašlávání. Pokud dítě netoleruje individuální inhalátor, je možná společná inhalace s rodičem v inhalační místnosti. Inhalace doporučujeme doplnit koupelemi v solné lázni a, pokud Vaše dítě toleruje saunu/páru, i denně návštěvou těchto procedur. Stimulaci dýchacího ústrojí podpoří i Shiatzu dětská masáž našimi vyškolenými specialistkami. Masáž trvá 30 minut a je přizpůsobena věku a individuálním potřebám dítěte. Dále pro posílení imunity je vhodné střídání teplých a studených koupelí – Kneippův chodník a v balneologii je též doporučována i uhličitá koupel.

Onemocnění kůže
Atopický ekzém
Častým civilizačním onemocněním našich dětí jsou různé ekzémy, zejména atopický ekzém. Ekzém je lokalizovaný zejména na oblast loketních a podkolenních jamek, krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže je hrubá, drsná, event. s oděrkami při škrábání, protože ekzém často silně svědí. V resortu můžeme klientům nabídnout koupele a zábaly vhodné pro ekzematicky. Na prvním místě je rašelinová koupel nebo zábal; lokální či celotělový. Dále je vhodný celotělový zábal z černého jílu, který působí protisvědivě s následnou hydratační Kleopatřinou koupelí příznivě působí i solná lázeň.
Akné

Dalším častým problémem je akné. Vhodná je aplikace celkových rašelinových zábalů a koupelí a zábalů z  černého jílu. Při obličejové lokalizaci lze aplikovat černý ve formě pleťových masek. I v případě akné je vhodná solná lázeň a u starších dětí zvážit i fototerapii – sluneční louka.
Psoriáza
Pro malé klienty trpící psoriázou je vhodné pravidelně absolvovat koupel v solné lázni a aplikaci rašeliny ve formě koupele i zábalu. Stejně vhodný je i zábal z černého jílu. V této indikaci je nutné zvýraznit možnost terapie rybkami Garra Rufa – malé kaprovité rybky, které bezbolestně obrušují kůži a zbavují ji nadbytečných a odumřelých kožních buněk. Zcela instinktivně vyhledávají místa, kde je kůže nejvíce. Odstraněním nadbytečných, zrohovatělých a nefunkčních buněk rybky zabraňují vzniku kožní infekce. Navíc ústní dutina tohoto druhu ryb obsahuje enzym ditranol, který během obrušování kůže zároveň ošetřovné partie desinfikují a podporují hojení a obnovení epidermis. U starších dětí je možné doplnit i fototerapii na slunečné louce.

Onemocnění pohybového ústrojí
Skolióza páteře
U malých klientů se skoliozou páteře je obecně doporučováno plavání jako jeden z nejvhodnějších sportů. U starších dětí je nutné používat správně plavecké styly. U stylu prsa dítě musí vydechovat do vody. U kraulu je vhodné nadechovat se pod tu paži, na jejíž straně je vrchol zakřivení páteře. Vhodným stylem je i znak. Styl znak a kraul jsou pro terapii skolióz nejvhodnější. K pohybu je vhodné doplnit i reflexní masáže.

Dospělí:

Dýchací ústrojí
Máte bronchiální astma? Trpíte exhalacemi města anebo se vyskytujete často v zakouřeném prostředí? Máte diagnostikovanou chronickou bronchopulmonální obstrukční chorobu (CHOPN) či chronickou bronchitidu? Pravidelná inhalace minerální vody zvlhčuje sliznice dýchacích cest, snižuje viskozitu hlenu a stimuluje mukolytickou funkci epitelu dýchacích cest, čímž usnadňuje snadnější vykašlávání. Pravidelnou inhalační léčbu je vhodné doplnit koupelemi v solné lázni a velmi vhodná je i uhličitá nebo magnesiová koupel. Také pravidelné saunování, pokud netrpíte neléčeným vysokým krevním tlakem, zvyšuje odolnost.
Onemocnění pohybového ústrojí
Artróza velkých nosných kloubů
je časté a velmi obtěžující onemocnění postihující stále větší procento naší populace. Typickými obtížemi jsou tzv. startovací bolesti – bolesti kolen, kyčlí při zahájení pohybu; po rozhýbání bolest ustupuje. Konečná stadia arthrotických onemocnění jsou řešitelná pouze radikální chirurgickou léčbou. Toto stadium je vhodné co nejvíce oddálit. V balneologii je velmi doporučované použití rašeliny, ať už ve formě zábalů nebo koupelí. Velmi účinné je i lokální působení tepla ve formě parafínových obkladů. Kromě rašelinové koupele jsou vhodnou alternativou i magnesiové koupele.
Velmi nepříjemná je i artróza drobných kloubů, např. kloubů ruky (časté onemocnění např. kadeřnic). Kromě výše uvedených procedur jsou výhodné pravidelné parafínové zábaly rukou.

Chronickými bolestmi zad, tzv. vertebrogenním algickým syndromem trpí téměř každý. Je mnoho příčin tohoto onemocnění, ale společným jmenovatelem je náš styl života – sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nesprávné držení těla. Léčba je velmi obtížná a dlouhodobá. Lázeňská terapie umí výrazně zmírnit intenzitu bolesti a alespoň zastavit další progresivní zhoršování obtíží. Kromě masáží zaměřených na vertebrogenní oblast, které uvolní spasmy zádového svalstva, jsou vhodné před masáží uvolňující koupele – i zde je nutno vyzdvihnout blahodárný vliv rašeliny ve formě koupelí a zábalů a lokální aplikace tepla formou parafínových obkladů.

Onemocnění metabolismu
Diabetes mellitus Diabetes mellitus, českým názvem cukrovka či úplavice cukrová, je velmi časté onemocnění, které má trvale zvyšující se incidenci. Menší procento (cca 10%) je vrozeným diabetem 1. typu, zcela závislým na inzulinu, ale zbylá většina jsou diabetici 2. typu, s vlastní produkcí inzulinu, ale omezeně na tento inzulin citliví. U této skupiny nemocných je doporučována uhličitá koupel, která zlepšuje prokrvení celého organismu včetně periferních partií, snižuje krevní tlak, uvolňuje nervovou soustavu. Dokonce se udává, že zlepšuje potenci u mužů. Výborným doplňkem je Kneippův chodník, kde střídání teplé a studené vody současně se stimulací plosek nohou aktivuje autonomní nervy a snižuje riziko vzniku tzv. diabetické nohy.

Obezita
Obezita je narůstající problém naší populace. Nese s sebou nárůst dalších souvisejících onemocnění, jako je diabetes mellitus, aterosklerotické onemocnění tepen, vysoký krevní tlak a další závažná onemocnění. Základní příčinou nárůstu hmotnosti je nepoměr mezi příjmem a výdejem energie, v závislosti na mnoha dalších faktorech, např. na geneticky vnímavém terénu. Léčba obezity je vždy v komplexním přístupu, nicméně je nutno snížit příjem energie a zároveň zvýšit její výdej. Kromě možnosti zapojení např. do programu STOB, jehož cvičící sekce, probíhá i v našich lázních, můžete individuálně denně navštěvovat kardiofitness zónu wellness, kde jsou k dispozici různé typy dynamických strojů vhodných k efektivnímu nárůstu vydané energie. Kromě fitness zóny doporučujeme přidat do terapie i zeštíhlující lymfodrenážní masáže, protože na objemu hmoty se podílejí i zvýšený průnik lymfy do tkání. Dalším vhodným doplňkem ke snížení objemu a hmotnosti jsou zábaly a koupele s mořskými řasami, které obsahují vysoké procento jódu a dalších stopových prvků. Díky tomu urychlují krevní oběh a stimulují metabolismus (látkovou výměnu) v buňkách. Tímto způsobem podporují mořské řasy tkáňovou lipolýzu a aktivují proces zeštíhlení.

Onemocnění kůže
Akné
V resortu můžeme klientům nabídnout koupele a zábaly vhodné pro klienty trpící onemocněním kůže. Na prvním místě je rašelinová koupel nebo zábal; lokální i celotělový, dle rozsahu postižení. Dále je vhodný celotělový zábal z černého jílu, který působí protisvědivě s následnou hydratační Kleopatřinou koupelí. Velmi příznivě působí i solná lázeň. Kromě již zmiňovaných celkových rašelinových koupelí, zábalů a zábalů černého jílu je vhodné použití i zábalů mořských řas. Při pouze obličejové lokalizaci lze aplikovat černý jíl či mořské řasy ve formě pleťových mask. Doplňkově je vhodná i lokální fototerapie – sluneční louka.

Celulitida
Celulitida je chronické onemocnění kůže spočívající ve zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže a vytváří tak na ní nevzhledné ďolíčky připomínající strukturu pomerančové kůry. V postiženém místě je omezen průtok krve a lymfy. Pro tuto diagnózu doporučujeme manuální lymfodrenáž - speciální ručně prováděná masáž, která má vynikající ozdravný, detoxikační, regenerační, relaxační i kosmetický účinek. Celkově také posiluje imunitu, detoxikuje organismus, odvádí metabolity látkové výměny, zlepšuje elasticitu kůže a tím ovlivňuje i pokročilá stádia celulitidy. Do kombinace jsou vhodné přidat koupele a zábaly černým jílem, které obsahují vysoké procento jódu a dalších stopových prvků. 

Onemocnění kardiovaskulárního aparátu
Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou smrti v naší populaci. Terapie, zejména pokročilých forem, je vysoce specializovanou odbornou léčbou. Přesto i v této oblasti je pro některé diagnózy vhodný prostor pro lázeňskou péči.

Vysoký krevní tlak – arteriální hypertenze
Esenciální arteriální hypertenze je časté onemocnění naší populace. Základem léčby, zejména mírnějších forem před zahájením farmakoterapie, jsou režimová opatření spočívající v omezení přísunu soli, zvýšeném pohybovém režimu, redukce hmotnosti. V lázeňské péči jsou velmi vhodné uhličité koupele, kde působením oxidu uhličitého dochází k periferní vasodilataci a tím je zlepšují prokrvení celého organismu, snížení krevního tlaku a celkovému uvolnění. Ke stimulaci autonomního nervového systému, který se také podílí na vzniku esenciální hypertenze (vysoký tonus sympatiku), doporučujeme Kneippův chodník. Ve wellness je samozřejmě možné nechat si změřit krevní tlak.

Křečové žíly
Noční křeče dolních končetin jsou častým a obtěžujícím problémem trápící zejména ženy. Problém je multifaktoriální, ale jedním ze základních příčin je stagnace krve a lymfy v postižené oblasti. Základním terapeutickým postupem je kompresivní terapie, která je sice účinná, ale ne vždy esteticky či z důvodu intolerance možná. Proto doporučujeme k této základní terapii další podpůrná opatření – masážní terapii, a to buď Shiatsu tlakovou masáž, nebo manuální lymfodrenáž doplněnou koupelemi. Významným prvkem působícím proti vzniku křečí je hořčík (magnesium), který se účastní mnoha buněčných metabolických pochodů. Proto doporučujeme koupel s magnesiovou solí, kde optimální složení minerálů v této soli pomáhá buňkám optimalizovat metabolismus a přispívá k jejich regeneraci. Střídavě je vhodná i uhličitá koupel, která periferní vasodilatací stimuluje buněčný metabolismus. Uvedená léčba je vhodná též pro syndrom těžkých nohou.

Otoky
Otoky jsou multifaktoriálním onemocněním, kde je vždy nutné lékařem stanovit příčinu onemocnění. Pokud jsou vyloučena závažná onemocnění, jako jsou např. srdeční selhání či onemocnění ledvin (nefrotický syndrom), nebo pokud jsou tato onemocnění již léčena, je lázeňská péče vhodným doplňkem k příčinné terapii. V případě lymfatických otoků je dokonce základní léčbou. Manuální lymfodrenáž je hlavní metoda pro terapii otoků. Jedná se o speciální ručně prováděnou masáž, která stimuluje lymfatický drenážní systém těla. Má vynikající ozdravný, detoxikační, regenerační, relaxační i kosmetický účinek. Celkově posiluje imunitu, výrazně detoxikuje organismus – odvádí metability, zlepšuje elasticitu kůže. Manuální lymfodrenáž je vhodné doplnit ozdravnými koupelemi např. uhličitou koupelí.

Poruchy prokrvení končetin
Poruchy prokrvení končetin mohou znamenat závažné onemocnění, jako je např. ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) nebo komplikace diabetu mellitu. Stejně tak se může jednat i o prognosticky nezávažné, ale o to více obtěžující pocity trvalého chladu končetin. Pro tyto poruchy je velmi vhodný trénink v Kneippově chodníku, který spočívá ve střídání teplé a studené vody. Kneippův chodník jsou v principu dva bazénky s oblázky. V prvním bazénku je voda o teplotě přibližně 35°C, kde se pacient prochází po dobu jedné minuty a následně přestoupí na 5-10 vteřin do druhého bazénu, který má teplotu přibližně 15 °C. Tento pravidelný cyklus se několikrát opakuje. Procedura aktivuje autonomní nervy, které zlepší prokrvení končetin a celkový metabolismus. Dále je vhodná uhličitá koupel, kde působením oxidu uhličitého dochází k periferní vasodilataci a tím je zlepšují prokrvení celého organismu, snížení krevního tlaku a celkovému uvolnění. Další vhodnou metodou je saunování, která má zejména tyto kladné vlastnosti: - zlepšuje prokrvení tkání - zvyšuje vylučování katabolických látek (odpadních látek) z organizmu - zlepšuje termoregulační mechanismy - pomáhá ničit choroboplodné bakterie a viry a tím zvyšuje odolnost např. proti nachlazení a virózám

Gynekologická onemocnění
Bolestivá menstruace a premenstruační syndrom
Bolestivý menstruační a premenstruační syndrom jsou velmi obtěžující a často vedou k neúměrné spotřebě analgetik, která zatěžují játra a ledviny. Alternativou k omezení dopadů tohoto syndromu jsou lázeňské procedury – uvolňující reflexní Shiatzu masáž, která stimulací příslušných nervových drah dokáže ovlivnit vedení bolesti. Příznivý efekt se udává i pro rašelinové a magnesiové koupele, které působí celkově relaxačně a uvolňují bolestivé křeče provázející syndrom. Rašelinové koupele a vliv rašeliny se doporučuje i v případě opakovaných zánětů v gynekologické oblasti.

Únava, přepracování, úzkost
Jste podráždění, trpíte nespavostí, pocitem nevýkonnosti či nemožností se soustředit? Správně zvolená relaxace je základním prvkem v navrácení psychické rovnováhy a pohody. Nejprve je vhodná zahájit relaxaci koupelí – aromaterapeutickou, vasodilatační uhličitou nebo magnesiovou koupelí, které harmonizují metabolické pochody organismu. Následně je vhodná japonská Shiatzu relaxační masáž. Relaxace by měla pokračovat odpočinkem v solární louce, kde prohřátí organismu a dostatek světla dokoná relaxační pobyt. Do programu je možno zařadit i saunování.

 

.Copyright MMIT.CZ 2013